Start » Wolontariat europejski EVS

EVS

Wolontariat europejski EVS

Wolontariat EVS to akcja stworzona przez Unię Europejską w formie inicjatywy „Młodzież w działaniu” działającej na rzecz międzynarodowej wolontarystycznej pracy dla młodych ludzi Europy. Celem ogólnym programu jest nawiązywanie współpracy, promocja tolerancji i poszerzanie wiedzy o sobie nawzajem wśród mieszkańców Starego Kontynentu. Dla każdego z uczestników wyjazd może stać się pomocą w odnalezieniu własnej drogi i sprecyzowaniu kierunku rozwoju zawodowego.

W ramach programu możesz planować wyjazd do państw Unii Europejskiej oraz do sąsiedzkich krajów partnerskich. Albo jeszcze dalej, bo jedyny konieczny warunek mówi, że przynajmniej jedna ze stron podpisanej umowy musi znajdować się na terenie Wspólnoty.
Drugim, poza geograficznym, kryterium powinien być obszar twoich zainteresowań i dziedzina, w jakiej chcesz zostać wolontariuszem. Przykładowe projekty EVS mogą dotyczyć np. organizacji imprez kulturalnych, pomocy dzieciom w schronisku młodzieżowym, współorganizacji zawodów sportowych, a nawet pracy z międzynarodową fundacją chroniącą dzikie ptactwo.
Krok trzeci, to znalezienie Organizacji Wysyłającej, która otoczy cię opieką w ramach wyjazdu. Wybór powinien być zależny od twojego miejsca zamieszkania. Przykładowo, na terenie Warszawy instytucją współpracującą z EVS jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana, dla Wrocławia – Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa, a dla Krakowa – Stowarzyszenie Młodzieżowych Inicjatyw Twórczych „CREATOR”. Ale twoją Organizacją Wysyłającą może być każda instytucja, której działalność nie jest nastawiona na zysk, posiada osobowość prawną i akredytację EVS.

Kto może aplikować?

Aby jechać nie trzeba mieć wykształcenia wyższego ani doświadczenia zawodowego! Jedynym warunkiem są chęci i przedział wiekowy 18-30. Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana, ale tak naprawdę w przypadku takiego programu raczej pomoże niż zaszkodzi;) Wolontariat trwa od dwóch do dziewięciu miesięcy, a Unia poza kosztami podróży pokrywa 100%  kosztów zakwaterowania i wyżywienia oraz organizuje dodatkowe wsparcie finansowe na wydatki własne. A więc przygotowując się na ten wyjazd, nie musisz raczej martwić się o pieniądze, a jeśli już musisz coś oszczędzać, to postaw na motywację i chęć do działania!

Kiedy deadline?

Od momentu wypełnienia wniosku do wyjazdu muszą upłynąć minimum 3 miesiące.

Kluczowe www:

EVS Polska

EVS Europejskie Partnerstwo

European Youth Portal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *