Start » CEEPUS

CEEPUS
CEEPUS

CEEPUS

Tym, co w 1994 połączyło państwa wchodzące w skład porozumienia Środkowoeuropejskiego CEEPUS, była rzeka. Z uwagi na wspólno historię oraz silną tradycję akademicką panującą w Regionie Dunaju i jego okolicach, doszło do podpisania umowy pomiędzy sześcioma krajami: Austrią, Bułgarią, Węgrami, Polską, Słowacją i Słowenią. Mijały lata, porozumienie okazało się być ogromnym sukcesem, więc państw członkowskich przybywało. Obecnie program zrzesza już 15 państw regionu środkowoeuropejskiego i nadal z powodzeniem promuje współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego w ramach wymiany uniwersyteckiej.

CEEPUS dla studenta to staże krótkoterminowe, studia semestralne i praktyki, ale także dodatkowa działalność, jaką są seminaria doskonalące, kursy językowe i specjalistyczne. Polskim koordynatorem programu jest Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej i to za jego pośrednictwem wysyłasz aplikację zgłoszeniową. Jako uczestnik możesz wybrać uczelnię spośród partnerów programu, z którymi nasz kraj ma podpisaną umowę. Polska najczęściej współpracuje z Austrią, Chorwacją, Słowacją, Rumunią i Węgrami, jednak oferty poszerzają się z roku na rok. CEEPUS ambitnym chętnym oferuje również wariant o nazwie FREE-MOVER, czyli samodzielne zgłoszenie się w sprawie możliwości wymiany do uczelni z kraju spoza sieci porozumienia CEEPUS.

Kto może aplikować?

O stypendia CEEPUS mogą ubiegać się studenci I, II, i III stopnia oraz nauczyciele akademiccy, przede wszystkim w ramach istniejących sieci wymian programowych. WAŻNE: Istnieje szansa wielokrotnego skorzystania z programu! Okres pobytu za granicą wynosi od trzech miesięcy do pełnego roku akademickiego, a jako uczestnik programu dostajesz kompleksowe dofinansowanie. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że twoje stypendium obejmuje koszty utrzymania, zakwaterowania i ubezpieczenia medycznego na czas pobytu w kraju przyjmującym.

Kiedy deadline?

Jeśli aplikujesz na semestr zimowy, masz na to czas do 15 czerwca, w ofercie letniej – do końca października, a w ramach opcji FREE – MOVER – do końca listopada.

Kluczowe www:

Oficjalna strona CEEPUS

Informacje o programie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *